„CEO doskonały. Sześć sposobów myślenia, które wyróżniają najlepszych liderów. Sekrety CEO nie tylko dla CEO” – recenzja

Są książki które warto przeczytać i takie które trzeba mieć. Wiedziałam, że będę zadowolona z czytania tej książki, ale nie podejrzewałam, że będę nią zachwycona, a to wierz mi nie jest łatwe😊

We wstępnie określono w jaki sposób dostosowano kryterium najlepszych CEO, celowo minimalizując liczbę CEO założycieli, ze względu na większą swobodę działania i decyzyjność. Znajdują się tu więc Jeff Bezos, Warren Buffett, Mak Zuckerberg czy Elon Musk – bo myślę, że z oczywistych względów trudno by ich było pominąć  ale nie odgrywają głównej roli. Ten sposób moim zdaniem można było porównywać jabłka do jabłek a nie do gruszek i pokusić się o pewien schemat – realny wzór CEO z krwi i kości.

Aby stworzyć wzór najlepszym CEO zadano pytanie „co właściwe robi lider?”. To bardzo ciekawy wstęp do rozważań i badań.

Mocne strony tej książki:

– przykłady zarządzania najlepszych CEO znanych marek

– aktualność – rozdział o polskich realiach napisany już po Covidzie – a jak wiemy, mocno zmienił on realia biznesu i zarządzania

– kaloryczność treści

– świetne cytaty np.:

najlepsi CEO są doskonali w niektórych obszarach, a w pozostałych wykonują solidną, jeżeli nie wybitną pracę

bądź dość silny, by stać samotnie, dość mądry by wiedzieć, kiedy potrzebujesz pomocy, i dość odważny, by o nią prosić” Ziad K. Abdelnour

pieniądze są walutą transakcji, zaufanie jest walutą interakcji” Rachel Botsman (TUTAJ znajdziesz mój artykuł o zaufaniu, co prawda w trochę innym kontekście ale to bardzo ważny temat)

Ludzie wspierają to co pomogli stworzyć” Bill George z Medtronic

– dobrze rozplanowana treść

– bardzo dobrze opracowane działy, m.in.:

*o dostosowywaniu misji, wizji firmy,

*dostosowywanie celów do aktualnych czasów -zmianie reguł gry ale też korzystanie z historii,

*o odporności psychicznej CEO,

*o budowaniu zespołów

– krótko opisane zmiany dokonywane przez prezesów

– ćwiczenia na koniec książki dla CEO

– krótkie półstronicowe biogramy przytaczanych CEO – na końcu książki

Jak wiecie lubię czytać i robię to nałogowo😊. Dodatkowo sama prowadzę warsztaty i konsultacje dla menedżerów – więc trudno mnie zaskoczyć. Ta książka jest naprawdę warta polecenie. Czytając uśmiechnęłam się na  rozdział porównania z orkiestrą (zapraszam do mojego artykułu w tym temacie TUTAJ napisanego prawie rok temu).

Mam taki zwyczaj (pewnie nieładny), że czytając książki robię notatki, a we własnych egzemplarzach kreślę ołówkiem. Mam świadomość, że pamięć jest ulotna, więc gdy myślę o jakimś temacie czy przygotowaniu do swoich warsztatów i konsultacji, oprócz własnej praktyki i doświadczenia lubię podpierać się fragmentami merytorycznych pozycji. W tej książce mam na własny użytek mnóstwo zaznaczeń – co także o czymś świadczy i z pewnością będę z nich korzystać😊.

To po prostu świetna książka – którą zdecydowanie polecam każdemu z TOP menedżerów. Rola lidera XXI wieku jest zupełnie inna niż chociażby w poprzednim stuleciu. Przede wszystkim oprócz wskazówek – które niby znamy, ale są dobrze pokazywane na konkretnych przykładach i TOP-owych firmach i menedżerach, zawiera ciekawe, spójne historie tych firm, zmian, decyzji i ryzyk.

Wydawnictwo Znak jak zwykle świetnie się spisało. Polecam dla siebie i na wartościowy prezent. 

🔴UWAGA!

W przyszłym tygodniu wspólnie z Wydawnictwo Znak  zorganizuję wyzwanie na moim zawodowym profilu Monika Skrodzka, gdzie po raz kolejny w dobrej zabawie będzie można zdobyć swój egzemplarz „CEO doskonały..” w formie papierowej😊.

Dobra zabawa gwarantowana a dodatkowo aż 3 osoby otrzymają tę książkę.

Serdecznie zapraszam!

Przeczytaj podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *