7 powodów dla których dziś dobry produkt/usługa nie wystarczą żeby sprzedawać.

Zawsze uważałam, że warto iść za swoimi wartościami. Nazwisko mamy jedno, więc jeśli sprzedajemy to warto decydować się na takie produkty czy usługi pod którymi się podpisujemy. Choć jakość może oznaczać coś innego dla różnych osób to ona na pewno ma wpływ na nasze zaangażowanie i związek z marką.

 Niemniej dziś dobra jakość to za mało. Produkty, usługi muszą być widoczne i dostępne – pamiętając o tym, że część potrzeb jest uświadomionych, a część problemów aby je rozwiązać – trzeba najpierw je zdefiniować – stąd klient musi wiedzieć, że mamy rozwiązanie dla jego problemu.

Stąd choć marketing i sprzedaż, powinny się uzupełniać, często tego nie robią. To oczywiście diametralny i bardzo kosztowny błąd, bo handlowcy mają dane z rynku od „żywego klienta” a marketing często dwoi się i troi chcąc tworzyć „ssanie” z rynku.

Kierowanie się produktem czy rynkiem?

Dlaczego to wcale nie takie proste pytanie? Historia technologiczna dostarcza nam przykładów sukcesów, które wydają się być napędzane przez produkt, takich jak iPhone. Steve Jobs nie tyle zidentyfikował istniejącą potrzebę rynkową, ile stworzył produkt, który sam zdefiniował nową kategorię i potrzeby. Jednak to podejście niesie ze sobą ryzyko – nie każdy innowacyjny produkt znajdzie swoje miejsce na rynku. Historia zna wiele przykładów technologicznych niepowodzeń, które choć były kreatywne, nie zyskały akceptacji konsumentów.

Dodatkowo dochodzi kwestia pokazania się na rynku, dopracowania produktu/ usługi – na co potrzebny jest czas. Tu często pojawi się konkurencja lub zmiana potrzeb – tak więc dziś większość firm odchodzi od takiego modelu, który kiedyś miał się świetnie.

Z drugiej strony, orientacja rynkowa wymaga głębokiego zrozumienia nie tylko obecnych potrzeb konsumentów, ale i tych, które pojawią się w przyszłości. Przedsiębiorstwa muszą przewidywać i reagować na trendy, czasem zanim stają się one powszechne. To podejście również nie jest wolne od ryzyka, ponieważ badania rynkowe nie zawsze dokładnie przewidują zachowania zakupowe. Zresztą jest różnica miedzy gotowością zakupową a deklaracją. Dlatego w firmach szuka się innowacji – a te wymagają dużej świadomości zespołowej, zarządzania z elementami inteligencji emocjonalnej i możliwości eksperymentowania (także finansowej).

Warto więc, dążyć do równowagi między oboma podejściami. Analizując, które z pasji i umiejętności mają największy popyt na rynku, można przetestować produkt poprzez ankiety czy prototypy, zanim zainwestuje się w pełną produkcję. To połączenie świetnego produktu z zainteresowanym rynkiem jest ostatecznym celem, który może być osiągnięty dzięki ciągłemu testowaniu rynku, badaniu luk i obszarów źle obsługiwanych przez konkurencję oraz antycypacji przyszłych trendów.

Dziś nie wystarczy posiadanie dobrego produktu czy usługi – trzeba również znać swój rynek i być gotowym na innowacje, które odpowiadają zarówno obecnym, jak i przyszłym potrzebom konsumentów. Tak by umieć i móc to sprzedać:)

Czemu dobry produkt nie wystarcza?

Dzisiaj, posiadanie dobrego produktu lub usługi to tylko część równania sukcesu. Mówi się o tym, że „nisko wiszące owoce już się skończyły”.  Zmiany w technologii, rosnąca konkurencja i zmieniające się oczekiwania konsumentów sprawiają, że firmy muszą iść o krok dalej, aby wyróżnić się na rynku. Oto kilka kluczowych powodów, dla których same w sobie dobre produkty lub usługi nie gwarantują już sukcesu sprzedażowego:

 –nasycony rynek. Umówmy się konkurencja była zawsze a każdy kto pracował w sprzedaży nigdy nie mówił, że to łatwa praca. Wiele rynków doświadcza przesycenia, gdzie klienci mają do wyboru wiele podobnych produktów i usług – to także ze względu na lepszą logistykę, dostęp do rynku nie tylko lokalnego a ogólnokrajowego a nawet międzynarodowego w podobnym czasie,  w którym kiedyś mogliśmy co najwyżej wybierać lokalnie. W takim środowisku, trudno jest wyróżnić się jedynie na podstawie cech produktu lub jakości usługi, ponieważ wiele firm oferuje podobny poziom.

 –zmiana oczekiwań konsumentów. Klienci dzisiaj oczekują więcej niż tylko produktu; szukają doświadczenia, historii, a nawet filozofii stojącej za tym, co kupują. Chcą utożsamiać się z markami i czuć, że ich wybory konsumenckie odzwierciedlają ich osobiste wartości. Podobnie jest na rynku pracy. Duży wybór powoduje możliwość decyzji pod różnym kątem.

 –technologie i innowacje. Rozwój technologii zmienia sposób, w jaki konsumenci odkrywają i kupują produkty. Firmy muszą inwestować w obecność cyfrową i zdolności e-commerce, aby dotrzeć do klientów, którzy coraz częściej dokonują zakupów online. Szczególnie w pandemii świat stał się dosłownie globalną wioską. To duże możliwości ale i duże wyzwania – także logistyczne i kosztowe.

 -konieczność budowania relacji. Firmy, które koncentrują się na budowaniu długotrwałych relacji z klientami, zyskują przewagę nad tymi, które traktują sprzedaż jako transakcję jednorazową. Personalizacja, doskonała obsługa klienta i zaangażowanie po sprzedaży są kluczowe dla utrzymania klientów.

Poza tym dobre relacje biznesowe po prostu uprzyjemniają pracę, wzmagają motywację, dają research z rynku – dzięki czemu biznes spina się bez spiny.

 –siła mediów społecznościowych. Już kiedyś mówiono o tym, że jeśli nie ma Cię w sieci to nie istniejesz:) Może to akurat przesada, choć w dzisiejszym świecie sprzedaży prognozuje się, że budowanie marek osobistych to przyszłość najbliższych 10 lat. Media społecznościowe stały się areną, na której kształtuje się reputacja marki – kontakty, recenzje, zaufanie – dziś to wszystko buduje się także online:).  I nie chodzi tu tylko o świadomość marki, ale też o społeczny dowód słuszności i dostępność. To też bezpośredni kontakt z klientami i z rynkiem – a to bezcenne. Na szczęście coraz bardziej stawia się na autentyczność, więc też samo budowanie marki po prostu się zmienia. Sama prowadzę mastermind „Rozwiń biznes i markę.5 spotkań online dla Twojego sukcesu”, gdzie nie tylko w małych grupach prowadzę spotkania w tym temacie, ale przede wszystkim w międzyczasie uczestnicy robią wartościowe ćwiczenia, które realnie pomagają im poukładać to w proces:). Zapisy na wiosenną edycję ruszyły – tak więc serdecznie zapraszam. Ilość miejsc ograniczona, informacje znajdziesz TUTAJ i bezpośrednio TU. Aktualni uczestnicy naprawdę dają dużo energii, więc liczę, że kolejne grupy będą działały z takim samym zaangażowaniem.

 –zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna. Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na praktyki zrównoważonego rozwoju i etykę firm. Produkty i usługi są oceniane nie tylko przez pryzmat jakości, ale także wpływu na środowisko i społeczeństwo. To akurat bardzo dobrze, szczególnie w kontekście wszechobecnego plastiku, czy szkodliwych substancji w różnego typu produktach.

 -przewaga konkurencyjna. Firmy muszą ciągle szukać innowacyjnych rozwiązań, aby utrzymać przewagę konkurencyjną. Oznacza to nie tylko ulepszanie istniejących produktów, ale także wprowadzanie nowych rozwiązań i usług, które spełniają nowe lub niespełnione jeszcze potrzeby konsumentów. Tu znów na tapecie mamy relacje – zarówno wewnątrz firmy z pracownikami, jak i na zewnątrz – tak by wyprzedzać rozwiązania i podążać za trendami:). Jeśli masz wyzwania w temacie Trudnego Klienta – polecam moją bezpłatną checklistę, do pobrania TUTAJ.

Jedyną stałą jest zmienna! Tak więc chcąc nie tylko utrzymać się na rynku, ale rozwijać się i skalować – warto zwrócić uwagę na to, co można zdziałać w różnych obszarach:). Dzisiaj dostęp do informacji jest na wyciągnięcie ręki, firmy nie mogą polegać wyłącznie na jakości swoich produktów lub usług. Muszą stworzyć silną markę, zrozumieć i zaangażować swoich klientów, dostosować się do zmieniających się technologii i oczekiwań, oraz działać w sposób społecznie odpowiedzialny. Wszystkie te elementy razem tworzą strategię, która pozwala nie tylko przetrwać na rynku, ale również się na nim wyróżnić i rozwijać. Umówmy się to wcale nie jest proste, bo choć niezależnie od medium wyskakuje nam słowo „autentyczność”, często jest ona przekrzywiana i naciągana do danego rozwiązania. Jeśli potrzebujesz wsparcia w powyższych tematach – serdecznie zapraszam:).

🔴 MASTERMIND 🙂

Na aktualnych spotkaniach dziej się dużo dobrego:). Lubię tempo, zaangażowanie i fajnych ludzi – no a ta forma, po prostu to zapewnia.

Jeśli chcesz dołączyć do kolejnej edycji to serdecznie zapraszam:) Startujemy na wiosnę od 3 kwietnia:)

Szczegóły znajdziesz tutaj:

https://www.linkedin.com/events/mastermind-rozwi-biznesimark-5s7166373445767839750/comments/

oraz bezpośrednio na stronie mojej Akademii: https://akademia.monikaskrodzka.pl/

🔴Przypominam, że kolejną moją rozmowę z cyklu #Monikapoleca przeprowadzę z Zyta Czechowska – nauczyciel roku 2019, Trenerką TIK i TUS, Ambasadorką EISystems Technologies,Ambasadorką eTwinning, MIEE Expert w Microsoft.Ambasadorką Dell Technologies, członkinią Rady Programowej Fundacja Orange.

Muszę się przyznać, że na co dzień mam problem z autorytetami. Lubię ludzi i pracę z nimi ale ,mało kto naprawdę mi imponuje. Natomiast to co robi Zyta naprawdę podziwiam na wielu płaszczyznach:)

Będziemy rozmawiały o tym “Jak uzdrowić edukację?Dziś uczeń – jutro pracownik.”

Zapisz się na bezpłatne wydarzenia na LI (jak już ponad 600 osób:)i FB i aby nie przeoczyć:)

🔴Tradycyjnie, jak co piątek rekomenduję Ci książkę. Tym razem jest to książka “Droga Toyoty”.

Droga Toyoty

Przeczytaj podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *