Jak wykrzesać w sobie odwagę do działania?

W zmiennym życiu, które ciągle stawia przed nami mnóstwo wyzwań niezbędna jest odwaga do działania. Nie zawsze są to spektakularne czyny, czasem proste, mrówcze kroki, które jednak przy odpowiedniej regularności przynoszą zamierzony efekt. Bywa i tak, że czasem odwaga wymaga też bardziej zdecydowanych działań.

Czasem trudno o odwagę – nie tylko z powodu strachu, ale także wyczerpania, czy zniechęcenia.

Elementy odwagi

Jacek Wolniewicz w swoim wystąpieniu powiedział kiedyś, że odwaga składa się z 4 elementów:

-zaufania do siebie

-ryzyka – nie ma życia / biznesu bez ryzyka, a żeby zaryzykować trzeba zaufać sobie

-decyzji

-zaangażowania – życia w pełni z pasją, z tym co się wokół nas dzieje

Warto więc kreować w sobie pewność siebie. W gruncie rzeczy często to my decydujemy o różnych rzeczach i sami będziemy się mierzyli z ich konsekwencjami. W biznesie dobrze jest mieć zaufanych doradców lub kogoś racjonalnego w otoczeniu, kto pomoże nam przeprowadzić „burzę mózgów”. Nie ma co zostawiać decyzji losowi – bo ten bywa przewrotny. Nawet jeśli podejmiemy złą decyzję – jest ona nasza, podjęliśmy ją w oparciu na aktualne dane i sytuację. Zwykle też łatwiej jest nam iść dalej i podnieść się z porażki, wiedząc jakie karty mamy dalej w ręku, bo nikt inny nie przeżyje za nas życia ani nie poprowadzi biznesu.

Przecież wszystko przemija – także sytuacje, które uważamy za beznadziejne. Doświadczenie pokazuje, że zwykle wszystko się układa – lepiej kiedy bierzemy sprawy w swoje ręce i dajemy sobie wpływ na to co robimy. Jeśli się nie uda – często z czasem powiemy sobie – co z tego, ale zrobiłam/em co w mojej mocy i to jest najważniejsze – że miałam/em siłę żeby iść po swoje.

Ryzyko jest wpisane tak jak zmiany w każde działanie. Oczywiście podejmując je warto oprzeć się o analizę zysków i strat, zarówno tych materialnych jak i innych (często ważniejszych).

Odwaga to też pasja zarówno wykształcona w konkretnym kierunku jak i pasja do życia. Tego naprawdę możemy się uczyć od dzieci – smakowania, próbowania, zachwytu, nie demonizowania konsekwencji. Często rozmawiając z moimi klientami, jak i prowadząc wywiady do mojego cyklu na LinkedIn #Monikapoleca podziwiam moich rozmówców za ich wiedzę ale także za pasję – nie tylko do swojej pracy i firm, które prowadzą, ale także poboczne, często nie związane z działalnością zawodową, które dają wentyl i potrafią zmienić perspektywę..

Nie mylić odwagi  z głupotą

Odwaga to moim zdaniem

-partnerskie traktowanie innych i wymaganie takiego właśnie traktowania wobec samego siebie

-postępowanie zgodnie ze swoimi zasadami, bycie autentycznym, bezkompromisowość w ważnych kwestiach – choć nie zawsze jest to wygodne

-rozwiązywanie konfliktowych sytuacji

-asertywność

-stanięcie w obronie innych ludzi

-działanie pomimo strachu

-konsekwentne działanie (jeśli wiemy, że ścieżka jest dobra), nawet gdy inni nie wytrzymują, i mamy chwile wahania i zwyczajnego przemęczenia materiału

-uczciwe traktowanie ludzi dookoła, nawet jeśli nie jest to odwzajemniane

-przyznanie się do niewiedzy, bądź odmowa w przypadku braku kompetencji

-w biznesie to nie poddawanie się przeciwnościom, pozyskiwanie nowych klientów i dobre budowanie relacji biznesowych

-sprawdzanie/ testowanie nowych pomysłów, bo tylko to może uczynić je wystarczająco dobrymi

-utrzymanie wiary i optymizmu ale także spójne działanie i ciężka praca

-ponoszenie odpowiedzialności za swoje działania

-przyznanie się do błędu i/ lub zmiany zdania

-czerpanie z porażek swoich i innych osób

-znajomość swoich słabych i mocnych stron

-sięganie i proszenie o pomoc kiedy jej potrzebujemy i pomaganie innym nawet (a może szczególnie wtedy) jeśli nie jesteśmy o to proszeni

-koncentracja na kliencie (wewnętrznym i zewnętrznym)

-dawanie szczerego, merytorycznego feedbacku

-podążanie za własnymi wartościami, bo wiemy, że są ważne

Jak zdobyć się na odwagę?

Odwaga to podjęcie skalkulowanego działania, które owszem niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia ale zwykle jest jedyną drogą do sukcesu.

Moim zdaniem w odwadze pomaga:

-zobaczenie celu i przekonanie co do słuszności działania

-życie w zgodzie z własnymi wartościami

-ciekawość i intuicja

-inni ludzie, którzy nam pomagają w chwilach zwątpienia

-przeanalizowanie wszystkich możliwych scenariuszy i rozważenie działania lub jego braku

-czasem to, że nie mamy paradoksalnie wiele do stracenia

-pewność, że i tak damy radę

Dziś dużo rzeczy wypunktowałam, bo odwaga nie musi być przegadana. Niektóre działania wymagają zachowawczości, żeby nie skończyły się głupotą, inne pozornie proste wymagają ogromnej odwagi do podjęcia działania.

Znamy siebie na tyle znamy siebie, na ile nas sprawdzono, miejmy więc odwagę działać rozwijać siebie i naszą firmę w sposób rozsądny, skalkulowany, konsekwentny. Odwaga budzi w nas szereg emocji, a to one sprawiają, że życie ma tyle kolorów.

Innowacje tworzą często ludzie zdeterminowani i odważni, którzy pomimo popełnienia X błędów są gotowi osiągnąć sukces. Nie każda odwaga będzie nagrodzona, jednak bycie zgodnym ze swoimi wartościami i przekonaniami często motywuje nas do podjęcia różnych niewygodnych tematów, nie odwracania głowy, w niekomfortowych momentach i tworzenia etycznego świata w którym chcemy funkcjonować. Czas i tak upłynie, a na koniec dnia warto zapytać siebie, czy mieliśmy odwagę by zmieniać na lepsze nasz świat i biznes.

Zbliża się koniec roku a w nim podsumowanie zeszłorocznych postanowień i planów. Miejmy więc odwagę tworzyć cele i działać aby je zrealizować. Strach pozwala nam być czujnym, zauważyć zagrożenie, jednak to odwaga napędza nas do przodu.

Tradycyjnie, co piątek rekomenduję Wam książkę. Dzisiaj świetna lektura “Ego Twój wróg”, którą napisał Ryan Holiday. Polecam!

Jeśli chcesz ją przeczytać, napisz do mnie, udostępnię Ci ebooka. Podpowiadam Ci także dobre rozwiązanie na przyszłość, aby nie przegapić kolejnych rekomendacji i ebooków. Na mojej stronie > www.MonikaSkrodzka.pl znajdziesz miejsce do pozostawienia swojego adresu mailowego. Podając mi go, zyskasz pewność, że ebooki wraz z rekomendacjami trafią wprost do Twojej skrzynki. Polecam tę metodę.

Przeczytaj podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *