„Motywacja pod lupą. Praktyczny poradnik dla szefów” – recenzja dobrej książki Wydawnictwa Onepress

Obiecałam, więc przedstawiam ostatnio przeczytaną przeze mnie książkę „Motywacja pod lupą” Praktyczny przewodnik dla szefów. Została napisana przez praktyków Anna Niemczyk, Andrzej Niemczyk i Jan Mądry i szczerze mówiąc to widać😊.

Moja subiektywna opinia

Tę książkę można naprawdę traktować jako dobre kompendium wiedzy z tematu motywacji. Oczywiście, że pewne elementy mogłyby być opisane szerzej, natomiast sam temat motywacji i zmian aktualnie występujących jest tematem bardzo obszernym.

Duży plus za to, że jest to książka współczesna – odnosząca się do aktualnych wyzwań właścicieli firm, działów HR i menedżerów, bo jest wydana w tym roku – 2023 przez Wydawnictwo Onepress.pl

Teoria okraszona opinią eksperta zwykle z imiennym podpisem, nazwą branży i firmy. Więc znajdziesz tu dużo praktycznej wiedzy na wyciągnięcie ręki + dobre realne przykłady. To ważne, bo w teorii wiemy co motywuje nas oraz innych, w praktyce, gdy godni nas presja czasu, zadania i bieżączka następuje zmęczenie materiału – warto więc sięgnąć po coś co ułoży nam to wszystko w głowie.

Sama przez wiele lat byłam menedżerem oraz pracownikiem w kilku firmach, teraz na co dzień prowadzę konsultacje i warsztaty (także z inteligencji emocjonalnej, sprzedaży, czy motywacji)r. Każdy z nas na co dzień zarówno prywatnie jak i zawodowo potrzebuje różnych bodźców motywujących, bo wiemy już, że motywacja nie jest zjawiskiem stałym. Zdaję sobie sprawę, że często choć teoria wydaje się prosta w praktyce naprawdę bywa trudno i to niezależnie od funkcji, którą się pełni. Dodatkowo dobra książka (a ta z pewnością do takich należy) pomaga usystematyzować wiedzę, dać praktyczne wskazówki i punkt odniesienia, pomóc ułożyć teorię. To ostatnie jest na wyciągnięcie ręki – a wiem z własnego doświadczenia, że choć wiele rzeczy dobrze robi się intuicyjnie naprawdę przydaje się potwierdzenie tego w teorii. To daje pewien kompas do działania i pokazuje możliwość zmian.

Mocne strony tej książki:

-polecane dobre lektury – większość z nich polecałam w swoim tygodniowym biuletynie #AkcjaRelacja, np. „7 nawyków skutecznego działania” Coveya, „Zaczynaj od dlaczego” – Sinka, „Drive”. Znajdziesz tu skrócone konkluzje kilku z nich oraz:

-świetne polecenia filmów z TED, w danym temacie – tu też polecałam niektóre z nich w czwartkowych video #Monikapoleca

-przytoczeni wspaniali profesorowie jak Jerzy Vetulani, którego uwielbiam😊

-badania,

-dobrze rozplanowaną treść książki, podzieloną na 3 części

-ukazaną prostotę motywowania

-dobre życiowe przykłady. Znajdziesz tu przekrój pomysłów i dobrych lub złych wdrożeń w firmach z różnych branż: produkcyjnej, farmaceutycznej, IT

– opis projektów motywacyjnych

-zwięźle przedstawione teorie motywacji

Słabsze strony:

-takie książki zdecydowanie wolę mieć w twardej oprawie

-niektóre tematy mogłyby być szerzej rozwinięte, ale zdaję sobie sprawę z tego, że nie da się zrobić wszystkiego na raz (tu jest i tak prawie 400 stron wiedzy)

Szczególnie dobre (i czasem bardzo trudne ) tematy, które zostały tu podjęte:

-oczekiwania i potrzeby

-feedback

-o tym jak pracownicy karzą swoich przełożonych (o tym myślę, że zdecydowanie jest za mało publikacji, tak jakby motywowanie było jednostronne)

-sporo poświęcone emocjom, radzeniu sobie z nimi i inteligencji emocjonalnej – która jest mi ogromnie bliska.

-automotywacja i pułapka zamrożonej konsekwencji

-czasami bezsensowna pogoń za rozwojem – racjonalne podejście do tematu

-empatia (świetny rozdział pokazujący co dzieje się w głowie pracownika. Przytoczona metoda Alberta Ellisa)

-określanie celów – niby temat znany i trochę oklepany, ale widzę z mojego doświadczenia z pracy z klientami jak rzadko dobrze wdrażany i realizowany

-NVC – komunikacja żyrafy i szakala

-monotonia w pracy i motywowanie na siłę

-polskie realia (to moim zdaniem kluczowe, bo determinuje wiele elementów)

Autorzy przewidują, że „najczęstszymi elementami przywództwa będą(…):

-radzenie sobie z emocjami i obawami pracowników

– umiejętność i chęć rozmawiania o trudnych kwestiach

-wspieranie pracowników w odzyskiwaniu kontroli w zmiennym świecie

-pomoc podwładnym w budowaniu zaufania do samego siebie, zwłaszcza po porażkach

-odwaga, by koncentrować się na priorytetach i rezygnować z mniej ważnych spraw”

A teraz powiem Ci co jeszcze tu znajdziesz😊

13 zasad motywowania

Pierwszy rozdział to rozwinięcie 13 zasad motywacji:

1.     Motywowanie wymaga prawidłowej komunikacji.

Tu dość szerokie omówienie metody 5Chairs-5Choises Louise Evans.

Ciekawe i praktyczne omówienie NVC – którą sama bardzo lubię😊

Zdradzę Ci, że nie lubię pożyczać swoich egzemplarzy książek (bo lubię robić sobie z nich i w nich własne notatki😊, no i rzadko kiedy do mnie wracają. Stąd był czas, gdy inwestowałam głównie w ebooki, którymi zresztą dzieliłam się w swoim biuletynie.

Tu mały fragment tego co czeka Cię w książce w temacie komunikacji żyrafy i szakala:

2.     Motywowanie zacznij od siebie.

Rozpracowywanie motywacji i automotywacji na czynniki pierwsze.

3.     Nie motywuj bez podania celu.

Kilka najpopularniejszych metod określania celów.

Świetnie zobrazowana motywacja dotyczącego szkolenia dla WOPR😊

4.     Nieosiągalne cele demotywują.

5.     Wspólne określanie celu motywuje.

Krótka charakterystyka stylów zarządzania

6.     Nie motywuj innych dopóki nie poznasz ich potrzeb.

To bardzo ważny temat, który zdecydowanie jest na czasie.

Mógłby być szerzej rozwinięty ze względu na jego wagę, ale wiadomo, że książka podobnie jak inne formy przekazywania wiedzy ma graniczoną formę.

7.     Motywuj umożliwiając rozwój.

Różne podejścia. Tu także dokładna rozpiska jak dobrze projektować różne formy rozwoju w firmie te długo i krótko metrażowe. Pokazane są także trudności w realizacji, więc coś na co ja mocno wracam uwagę – by nie malować trawy na zielono i iść przede wszystkim w praktyczne wskazówki.

8.     Nie oczekuj, że motywacja trwa wiecznie.

9.     Motywuj dostrzegając sukcesy.

Znajdziesz tu też opisy grywalizacji

10.  Etyczne współzawodnictwo motywuje.

11.  Elitarność jest źródłem motywacji.

Rozpisana elitarność zadania, nagrody, zespołu

12.  Przynależność do grupy motywuje.

13.  Motywowanie wymaga dobrej atmosfery.

Zdecydowanie mój temat, choć dobre relacje biznesowe to zdecydowanie dużo więcej niż dobra atmosfera. Cieszę się, że znalazł się tu szerszy i dobrze wyjaśniony wątek analizy transakcyjnej stworzonej przez Erica Berne – stan rodzic, dorosły, dziecko.

Inne aspekty motywowania w praktyce

W drugiej części znajdziesz sporo nietypowych przykładów motywacji – i choć wiem, że są prawdziwe z niektórymi po prostu się nie zgadzam by były motywujące, ale to moje prywatne zdanie i doświadczenia. Są za to ciekawie, krótko przedstawione, a czasem warto nawet w ramach researchu wiedzieć jak to się robi w innych firmach.

Bardzo ważny z mojej perspektywy jest rozdział o manipulacji zarówno w zarządzaniu, jak i na etapie niespełnionych obietnic z rozmów kwalifikacyjnych.

Pokazane są dawne, choć nadal niestety działające techniki manipulacyjne, wykorzystywane do pozornego manipulowania. Osobiście uważam temat perswazji za jeden ciekawszych konstrukcji psychologicznych. Świetnie, że autorzy nie próbowali na siłę pokazywać, że każdy postępuje etycznie – bo jak wiemy, w prawdziwym życiu różnie z tym bywa.

Tu również wzięto pod lupę czynniki finansowe i dobrze. Chociaż wszyscy widzimy jak ważne jest motywowanie do działania, to według mnie żeby dobrze motywować trzeba mieć zapewnione przynajmniej podstawowe czynniki finansowe. Brawa także za naświetlenie – dobrze i źle wprowadzanych konkursach w firmach, czy składowe wynagrodzenia.

Znajdziesz tu też tabele do potencjału motywacyjnego elementów zarządzania zasobami ludzkimi.

Trzecia część jest poświęcona teorii motywacji i odniesieniu do polskich realiów (także z uwzględnieniem podziału płci.

Rozmawiając z menedżerami, właścicielami firm i pracownikami działów HR podczas moich warsztatów i konsultacji – wiem z jakimi problemami mierzą się dzisiaj w temacie motywacji (swoich pracowników, ale także własnym). Większość z nich jest tu naprawdę ciekawie poruszona więc na pewno będę do niej wracać i polecać ją swoim klientom, bo jest to merytorycznie i praktycznie dobra książka.

Daj zresztą znać, jeśli po nią sięgniesz😊

We współpracy z wydawnictwem Onepress.pl od dzisiaj na moim zawodowym profilu na LinkedIn Monika Skrodzka (warto obserwować)  rusza wyzwanie, w którym do zdobycia są aż 3 egzemplarze w wersji papierowej (szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ). Zapraszam do udziału!

Dla osób, które już teraz chcą mieć ją w swojej biblioteczce, możecie ją nabyć tutaj (aktualnie w dobrej cenie):

https://onepress.pl/go-motywacja-pod-lupa2

POLECAM!

#AkcjaRelacja #Monikapoleca #MotywacjaPodLupą #OnePress

Przeczytaj podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *