Jak AI wpłynie na nasze coraz dłuższe życie? – czyli „Nowe długie życie” – recenzja książki wydawnictwa ZNAK

We współpracy z Wydawnictwo Znak trafiła do mnie świeżo wydana książka „Nowe długie życie. Zaprojektuj swoją przyszłość w zmieniającym się świecie”. Wiem, że brzmi to jak poradnik, nic bardziej mylnego. Autorami są profesor ekonomii z London Business School – Andrew J Scott oraz Lynda Gratton, profesor praktyk zarządzania oraz członkini Światowego Forum Ekonomicznego. Na podstawie badań i danych statystycznych opisują przyszłość, która już dzisiaj zastanawia nas i stawia przed nami różne pytania – także te biznesowe, np. które zawody przestaną istnieć. Dlatego jedyne do czego w tej książce mam tak naprawdę zastrzeżenia to tytuł, który może mijać się z grupą docelową😊

Technologia AI nie schodzi z pierwszych stron mediów, czy popularności postów w social mediach. Menedżerowie już dziś zastanawiają się jak będzie wyglądać przyszłość zatrudnienia za 10-20-30 lat. Otacza nas ogromna presja na zmiany. Część z nas pamięta bajkę o Flintstonach, która na naszych oczach się ziszcza – teleporady, autonomiczne samochody. Właśnie zaczynamy realne przebywanie w sience fiction w których roboty zabierają nam pracę i przejmują coraz więcej obowiązków ale i wspomagają nas w różnych działaniach i pozwalają na krótszy czas pracy.

 Wydłużył się wiek średni i wczesna starość. Świadome zmian firmy zastanawiają się co zrobić, by wspomagać wzrost gospodarczy przy starzejącej się i malejącej populacji. Z drugiej strony sporo się mówi o ageizmie  – dyskryminacji pod kątem wieku, która realnie występuje częściej niż pod kontem płci.

Dotąd roboty z sukcesem były wykorzystywane w nudnych powtarzalnych pracach. Teraz coraz częściej będą używane jako coraz inteligentniejsze formy, co rodzi pytanie: czy będziemy mieli przewagę nad maszynami?

Jak to wpływa na biznes? Ogromnie. Widzimy na własne oczy jak część stanowisk jest zastępowana przez maszynę, a to, że wydłużył się wiek średni i wczesna starość zupełnie zmienia nam obraz nie tylko społeczeństwa ale także persony pracownika.

Elon Musk mówił kiedyś, że „nie można mieć ludzi na linii produkcyjnej, bo wtedy prędkość spada do ludzkich możliwości”😊. Możemy go darzyć sympatią lub nie, ale trzeba przyznać mu zasługę za jego sukcesy i dokonywanie rzeczy dotąd uznawanych za niemożliwe. To samo dotyczy AI – tu nie ma miejsca na sympatie i antypatie – to się po prostu dzieje i warto zacząć tym świadomie zarządzać.

Prawo Moora (z 1965 roku) mówi, że moc obliczeniowa komputerów będzie się podwajać co 18 miesięcy co nadal się sprawdza. Dodatkowo, czy zdajesz sobie sprawę, że że „naukowcy zdołali dziesięciokrotnie długość życia robaków, większą długowieczność osiągnięto także u myszy i psów”. Pada więc pytanie, czy i kiedy będzie to możliwe w przypadku ludzi.

Takie tempo i zmiany powodują wzrost zachorowalności na depresję – niezależnie od statusu, płci, czy aktualnej pracy. Płynna kariera, zobowiązania finansowe, propagowanie sukcesu, wymyślanie swojej pracy na nowo, powoduje ogromną presję i pytanie jak poradzić sobie ze zmianami? Jeśli już są i nie mamy na nie wpływu to na co postawić? Jakie zawody mają szansę się obronić, które z nich będą coraz popularniejsze , co przy widmie dłuższego życia i prawdopodobnie wydłużeniu wieku emerytalnego ma ważne zadanie.

Choć wiele osób stanęło przed obliczem przeprojektowywania życia zarówno zawodowego, jak i prywatnego, w którym próbujemy sprostać fundamentalnej kwestii zapewnienia „dobrego życia”. Zmieniają się praktyki korporacyjne stawiając na inkluzywność. Zdaję sobie sprawę, że póki temat raczkuje i dzieje się to bardziej w sferze mentalnej niż realnej, ale każde zmiany wymagają czasu.

Tu z kolei dochodzi mój temat czyli dobrych relacji zarówno biznesowych jak i prywatnych. Ten do niedawna uznawany za „miękki” i indywidualny temat – wychodzi na prowadzenie także w sferze biznesowej. Firmy zastanawiają się, jak budować dobre, długotrwałe i partnerskie relacje z pracownikami, klientami (wewnętrznymi czyli pracownikami i zewnętrznymi) czy inwestorami. W końcu ludzie dzięki relacjom osiągają szczęście i satysfakcję życiową poprzez przynależność, docenienie ale także współpracę i empatię międzypokoleniową.

Szachowy mistrz świata Garri Kasparow powiedział „AI zmieni każdy aspekt naszego codziennego życia, ale nie zmieni naszej natury tylko ją odsłoni”.

Premiera książki miała miejsce półtora tygodnia temu – warto przeczytać. Nie są to zwykłe rozważania przeciętnego Kowalskiego ale pozycja poparta badaniami. Jej hasłem przewodnim jest „pomoc w zaplanowaniu swojej przyszłości w zmieniającym się świecie. Z części rzeczy zdajemy sobie sprawę, inne podprogowo przesuwamy w rozważania na przyszłość. Niemniej warto zobaczyć co prognozują ekonomiści, bo przecież te zmiany wpłyną na nasz biznes i życie.

Polecam!

Jak zwykle we współpracy z Wydawnictwo Znak od poniedziałku na moim zawodowym profilu na LinkedIn rusza zabawa, w której do zdobycia będą aż 3 papierowe egzemplarze tej świeżo wydanej książki. Weź więc udział w wyzwaniu i niech „Nowe długie życie” trafi w Twoje ręce😊.

Obserwuj mój zawodowy profil Monika Skrodzka na LinkedIn aby być na bieżąco. Tam też będzie ta tygodniowa zabawa z nagrodami.

Psssstttt:) W temacie technologii i życia 20 kwietnia będę publikowała mój wywiad z ekspertem w tej dziedzinie – Artur ⚡ Kurasiński . 

Znajdziesz go podobnie jak moje inne wywiady na moim nowym kanale na YouTube : https://www.youtube.com/@monikaskrodzka732/videos . Przejrzyj moje wywiady w ramach mojego autorskiego cyklu #Monikapoleca i subskrybuj, bo regularnie co 2 tygodnie znajdziesz tam mnóstwo inspiracji, głównie od osób mających swój biznes z pasji.

Przeczytaj podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *